A Gyűrűk Ura - A gyűrű szövetsége The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Filmcím: |
A gyűrűk ura - A gyűrű szövetsége / The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring |
Rendező: |
Peter Jackson |
Szereplők: |
Elijah Wood, Sean Astin, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Liv Tyler, Cate Blanchett, John Rhys-Davies, Billy Boyd, Dominic Monaghan, Orlando Bloom, Hugo Weaving, Sean Bean, Ian Holm |
Kat.:/Hossz: |
Kalandfilm / 200 perc |
Hang: |
Szinkronizált / Dolby Surround |
Gy. év: |
USA-2001 | Nem kétséges, hogy alig két hónappal a Gyűrűk Ura trilógia második részének hazai mozibemutatója elott csak egyetlen film csillapíthatja a rajongók "éhségét" mégpedig az elso rész teljesen újravágott, új jelenetekkel kiegészített bovített vátozata! A rendező kizárólag a videó- és DVD megjelenés számára elkészítette a film bovített változatát, amely mintegy fél órával hosszabb mint a moziban látott, illetve az augusztusban videón megjelent változat!
|
Gyártó: New Line Cinema /The Saul Zaentz Company / WingNut Films
Írta: Frances Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson
Fényképezte: Andrew Lesnie
Zene: Howard Shore
Producer: Peter Jackson, Barrie M. Osborne, Tim Sanders
Vágó: John Gilbert
Díszlet: MArk Robins, Rob Outterside,
Philip Ivey , Joe Bleakley, Dan Hennah
Jelmez: Ngila Dickson, Richard Taylor | "Újra itt van egy ember, aki szeretne elmesélni nekünk egy történetet. Történetet az Összetartásról, a Barátságról, a Hosiességrol, de mindenek felett a Sorsról. Fogadást, vagy kompromisszumot bármikor, de valódi Szövetséget életében csak egyszer köthet az ember, hiszen az a halálig tart. Tolkien megírta, Peter Jackson pedig most a vásznon mesél nekünk azokról a csodálatos érzésekrol, amelyek évezredek óta bennünk lakoznak, de sokan még mostanság sem élnek oszintén vele, sot sokan talán még fel sem ismerik. Pedig olyan dolgok ezek, amelyek nélkül a lét csak egy túlélo játéknak tunhet. Miért mondom mindezt? Mert hiszem.
Középfölde egy fantázia-birodalom, ám alapjaiban nem különbözik a mi világunktól. Különbözo népek, eloítéletek, érdekek, ellentétek, háborúk. Ám ami mindennél fontosabb, a szövetség is létezik. Zsákos Frodó, a hobbit kapja az igen nehéz, ám mégis megtisztelo feladatot, hogy az Egy Gyuruvel elinduljon Mordorba, a Végzet Hegyére, az egyetlen helyre, ahol azt el lehet pusztítani. A Sötét Úr, Szauron azonban nem akarja megvárni, amíg eljön hozzá a gyuru, ezért elküldi kilenc szolgáját, a lidérceket, hogy szerezzék vissza. A Gyűrű-hordozó azonban mindig megmenekül, bár Völgyzugolyba mégis nagy szerencsével jut csak el. A tanácskozáson vita robban ki, de Frodó, mert rájön, hogy ez a sorsa, vállalja a megmérettetést. Három hobbit társa vele tart, a szövetség többi tagját pedig a szabad népek tagjai alkotják: Gandalf, a varázsló, az embereket Aragorn és Boromir, a tündéket Legolas, a törpöket pedig Gimli képviseli. A kilenc fos társaság elindul hát, hogy beteljesítsék küldetésüket, végzetüket... Aki olvasta a könyvet, az biztos sokat ábrándozott arról, vajon hogyan lehetne belole értékes, és hu adaptációt készíteni. Azt hiszem, talán nem vagyok egyedül, akik hosszú ido után is úgy vélekedtek, hogy ez szinte lehetetlen. Amikor azonban kiderült, hogy az a Peter Jackson, aki az utóbbi évtized legeredetibb, és legfélelmetesebb misztikus borzongató-filmjeit készítette el, úgy gondoltuk, hogy talán o lesz a legmegfelelobb ember, aki képes úgy visszaadni Tolkien birodalmát és gondolatait, hogy ne kelljen csalódnunk. A gyuru szövetsége tulajdonképpen az X-Men - A kívülállók által megkezdett vonalat teljesíti ki. Ott sem elsosorban a látványon és a mindenféle hiper-szuper képességen volt szó, hanem az alkotók azzal próbálkoztak, hogy minden hosben az embert láttassák, azt, hogyan képesek kezelni, és egyáltalán feldolgozni "emberfelettiségüket" (bár ezt sokan sajnos máig nem fogták fel). Nos itt tulajdonképpen "igazi" halandók a kalandok fo karakterei, mégis valami felbecsülhetetlen ero lakozik mindannyiukban. Mindez csak azért, hogy szívükben, világukban béke legyen. Csak egy nehéznek tuno feladat, ami tényleg az is.
Ilyen szerepekre bizony igen nehéz lehetett megfelelo színészeket választani. Egy-két helyrol kihallottam, hogy bizony ez, meg az nem volt megfelelo. Nos a fiatal Elijah Wood kapásból tökéletes választás volt Frodó szerepére. Remekül játssza a hatalmas teherrel küzdo, mégis bátor és tántoríthatatlan félszerzetet, mint ahogy elmondható ez három hobbit-társáról is. A foszereplok közül Ian McKellen (nem is tudom milyen szavakkal lehetne illetni ez a zseniális muvészt) mondhatni viszi a pálmát, a történet kulcsfigurájának, Gandalfnak szerepében, de ugyanúgy Aragorn szerepében is nehezen lehetne elképzelni mást, mint Viggo Mortensent. A mellékszereplok közül Sean Bean emelkedik ki, aki a gyuru hatalmától megbénuló Boromirt alakítja. És akit még feltétlenül meg kell említenünk, nem más, mint Cate Blanchett. O kelti életre Galadrielt, a tünde úrnot, aki már a könyv olvasása közben is megbuvölt mindenkit. Nos Blanchett nem az a kimondott szépség, de olyan isteni vonásai vannak, hogy az valami hihetetlen. Fényesebben ragyog, mint a Nap, vagy annak bármely sugara. Megigézo, az ember azonnal rabjává válik, egyszeruen képtelen levenni róla a szemét. Sokak szerint Liv Tyler lóg ki igazán a sorból, hiszen az általa megformált Arwen fel sem tunt az elso kötetben. Színre lépése azonban mégsem eroltetett, bár sokan hurroghatnának, hogy miért kellett az egyik kulcsjelenetbe becsempészni (amelyhez eredetileg köze sem volt), de nem érdemes, mert az összképet már puszta jelenlétével ugyanúgy emeli, mint bármely társa. A másik fontos összetevo természetesen a látvány, amelyhez foghatót még nem igen láthattunk. Ezalatt nem is feltétlenül a tökéletességre gondolok, hanem arra, hogy elsore feldolgozhatatlan mindaz a vizuális csoda, festményi szépség, "vizuális költoi jelkép", ami a film három órája alatt a szemünk elé tárul. Nagy szerepe van ebben az általam mostantól már csak csupa nagybetuvel említett operatornek, ANDREW LESNIE-nek, aki talán a filmtörténet legélobb mozgóképeit varázsolja elénk. Persze abban, hogy a kamera ennyi ido alatt sokkal nagyobb távolságokat tesz meg, mint egy elkötelezett maratoni futó egész életében, nagy szerepe van a digitális technikának is, de ez mit sem von le LESNIE munkájának értékébol. Nos fanatizmusomat úgy sem tudom véka alá rejteni, ezért bevallom, január 3-án gondolkodás nélkül kijelentettem: A gyuru szövetsége az év filmje!
Zárásként talán a lényeget illenék ideszúrnom: annak, hogy ez a film nem egyszeru közönségfilm lett, nem más a legfontosabb eleme, mint az, hogy Peter Jackson megértette a könyvet. Átlátott az orkokon, a hobbitokon, a varázslókon, meg úgy eleve a jó és a rossz szimpla küzdelmén, és felfogta mindazt, amivel Tolkien megszólította olvasóit, de természetesen ez még mindig nem lett volna elég, ha emberünkben nincs meg a kello odaadás, érzékenység és természetesen profizmus, amelyek nélkül bajosan lehetett volna ennek a monumentális trilógiának az elso fejezetét úgy visszaadni, ahogy az reményeinkben élt. Mindenkinek teljes szívvel ajánlom, hogy ne egy szimplán látványos fantázia-horror-kalandfilmre üljön be, hanem olvasson a sorok között, mert könnyen rátalálhat élete egyik legnagyobb filmélményére!" |